Zaznacz stronę

Jesteś absolwentem uczelni wyższej, właśnie odebrałeś dyplom i nie wiesz jak dalej pokierować swoją karierą? Albo jeszcze nie skończyłeś studiów, ale chcesz już zdobyć doświadczenie zawodowe? A może masz wątpliwości czy właściwie wybrałeś kierunek studiów? Jeśli odpowiedziałeś TAK chociaż na jedno z zadanych pytań, to odpowiedzią na wszystkie twoje wątpliwości jest jedno słowo: STAŻ. Dlaczego warto zgłosić się do urzędu pracy, albo brać udział w licznych konkursach stażowych?

Zdobywasz cenne doświadczenie

Przede wszystkim zawodowe. Oprócz tego, że możesz wpisać sobie staż w CV, co z jest mile widziane wśród potencjalnych pracodawców, zwiększasz swoje szanse na pozostanie w firmie na dłużej. Jeśli się sprawdzisz i pracodawcy będą zadowoleni z twoich osiągnięć, możesz dostać propozycje etatu w firmie. Niektóre instytucje przyjmujące pracowników na staż nie urywają kontaktu z byłymi stażystami i kiedy potrzebują pracownika w pierwszej kolejności zwracają się właśnie do nich.

Sprawdzasz swoje kompetencje w praktyce

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek, wakacyjny staż jest idealną opcją. Nie zbijasz bąków w wakacje i nie plujesz sobie w brodę, że nie stworzyłeś jeszcze kilkustronnicowej bibliografii do pracy dyplomowej. Przy okazji możesz się przekonać, jak wiedza zdobyta na studiach sprawdza się w praktyce i czy świat przedstawiany przez specjalistów z danej dziedziny wygląda tak, jak o nim mówili. Dowiadujesz się nowych rzeczy, które na studiach mogą zaprocentować. A przy okazji dostajesz za to pieniądze.

Sprawdzasz, czy dobrze wybrałeś przyszły zawód

Przesiedziałeś studia z nosem w smartfonie, bo stwierdziłeś, że to nie dla ciebie? A może studia ci się podobały, ale nie wiesz czy poradzisz sobie zderzając się z rzeczywistości? To jest właśnie ten moment, kiedy możesz to sprawdzić! Nie ma lepszego sposobu na sprawdzenie siebie na rynku pracy niż staż. Oczywiście zdarzają się różne firmy i różne doświadczenia z nich wynosimy, jednak staż to idealna okazja na weryfikację swoich planów na przyszłość.

Nawiązujesz kontakty
Poznajesz ludzi z branży. Wymieniasz się kontaktami i w przyszłości wiesz, gdzie możesz się odezwać w razie potrzeby, nie mówiąc już o możliwości ponownego zatrudnienia.

Uczysz się samodzielności

Trzeba czasem stanąć przed przełożonym i przedstawić projekt lub przebić się ze swoimi propozycjami zmian i je obronić tak, żeby zaakceptował je cały zespół. To też jest sztuką, a na stażu okazji do sprawdzenia swoich możliwości będzie niemało. Oprócz samodzielności nauczysz się też pracy w zespole, co również jest bardzo cenną umiejętnością.

O staż możesz się starać szukając ofert samodzielnie. Możesz też udać się do urzędu pracy, jednak nie masz pewności, że dostaniesz angaż w branży, na której ci zależy. Co roku organizowane są również konkursy, w których nagrodą jest staż w wymarzonej firmie. Warto sprawdzać swoje kompetencje, głównie po to, żeby pewnego dnia nie okazało się, że twoja wizja pracy w zawodzie zupełnie nie pokrywa się z rzeczywistością, a jest już za późno na zmianę decyzji.

Print this pageEmail this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+