Zaznacz stronę

Rozmowa kwalifikacyjna jest jak egzamin, na którym rekruter niczym surowy wykładowca sprawdza, czy nadasz się na dane stanowisko. Wspomniany egzamin zdajesz także przed samym sobą, ponieważ im lepiej go zdasz, tym większa będzie Twoja wiedza na temat własnych możliwości. Dowiedz się, co zyskasz chodząc na rozmowy kwalifikacyjne, oprócz ewentualnego stanowiska.

Poznasz siebie

A przede wszystkim swoje zachowania wobec stresujących sytuacji tego typu. Nabierzesz pewności siebie, pokonasz strach przed nieznanym.

Weryfikacja wiedzy

A także kompetencji. Dowiesz się, jakie kompetencje są ważne na danym stanowisku i z czego powinieneś się podszkolić i pogłębić swoją wiedzę, żeby mieć większe szanse na rynku pracy.

Będziesz na bieżąco

Przede wszystkim z tym, co dzieje się w twojej branży, z wymaganymi kompetencjami a także z zarobkami, co może okazać się kartą przetargową podczas rozmów o podwyżce czy awansie z Twoim obecnym pracodawcą.

Nawiążesz nowe znajomości

Biznesowe oczywiście. Pamiętaj, że dobrego kandydata rekruter nie zapomina. Jest szansa, że dostaniesz telefon od rekrutera, którego ofertę niegdyś odrzuciłeś. Szkoda porzucać dobrze rokującego kandydata na pracownika.

Zyskasz na czasie

Na przygotowanie się do rozmowy, an której będzie Ci zależało. Zaprawiony w bojach, nie będziesz musiał poświęcać aż tak wiele czasu na przygotowanie właściwych odpowiedzi. Uzbrojony w tę wiedzę z pewnością poczujesz się pewniej na rozmowie.

Przezwyciężysz stres

Każdy na stres reaguje inaczej, a rozmowa kwalifikacyjna z pewnością jest wydarzeniem z kategorii najbardziej stresujących, zwłaszcza dla osoby, dla której jest to jedna z pierwszych rozmów o pracę w życiu. Chodząc na nie częściej, będziesz wiedział jakiego rodzaju stresem jest ona dla ciebie i masz szansę nauczyć się go pokonywać.

Po powrocie z rozmowy kwalifikacyjnej przeanalizuj ją. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy jesteś zadowolony ze wszystkich odpowiedzi jakich udzieliłeś rekruterowi?
  • Czy byłeś dobrze przygotowany pod względem merytorycznym?
  • Czym zaskoczył cię rekruter?
  • Czy czułeś się zakłopotany w jakimś momencie rozmowy? Dlaczego?
  • Z czego jesteś niezadowolony?
  • Czy zawaliłeś coś z własnej winy?

Odpowiedz szczerze na te pytania, najlepiej pisemnie i je przeanalizuj. Wyeliminuj wszystkie błędy, które popełniłeś z własnej winy. Postaraj się nie powtarzać ich na kolejnej rozmowie. Możesz je przeanalizować także z zaufaną osobą, żeby mieć świeże spojrzenie na sytuację. Poproś rekrutera o telefon także w przypadku odrzucenia twojej kandydatury. Dzięki temu będziesz miał okazję zapytać go o to, co sądzi o przebiegu twojej rozmowy. Może zwróci uwagę na błędy, które zaważyły na wyborze twojej kandydatury.

Print this pageEmail this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+