Zaznacz stronę

Project manager ma bardzo dużo na głowie. Musi domknąć wszystkie szczegóły projektu, za który jest odpowiedzialny i na bieżąco kontrolować prace swojego zespołu. Oprócz zarządzania ludźmi, dobry Project Manager musi też sprawnie zarządzać sobą i swoją pracą. By spełnić wszystkie wspomniane wymagania, powinien posiadać żelazny zestaw umiejętności.

Komunikatywność

Dobry kierownik projektu musi świetnie porozumiewać się z zespołem. Tylko dzięki temu uda się uniknąć konfliktów i współpracować sprawnie i gładko. Dobra komunikacja obejmuje przyjmowanie i dawanie informacji zwrotnej (a więc nie tylko konstruktywną ocenę czyichś wyników pracy, ale również akceptację sugestii dotyczących własnych), skuteczne porozumiewanie się różnymi kanałami komunikacji, od maili do spotkań bezpośrednich, a także pozytywne motywowanie do pracy. Opanowanie wspomnianych elementów będzie wstępem do nauki zarządzania projektem.

Umiejętność planowania

Project Manager musi dobrze gospodarować czasem swoim oraz swojego teamu. Codziennie wypisuj zadania do wykonania zaznaczając, co jest „na wczoraj”, co na dziś, a co może jeszcze poczekać. W organizacji pomoże kalendarz, najlepiej cyfrowy, który przypomni o zbliżającym się deadlinie. Unikaj zajmowania się nieważnymi drobnostkami i uważaj na wszelkiego rodzaju „zjadacze” czasu w rodzaju Facebooka – prywatne społecznościówki traktuj jako formę odpoczynku. Kolejna zasada planowania pracy brzmi „bądź asertywny” – własne obowiązki powinny być Twoim priorytetem.

Dobra organizacja pracy

Zasada „nie ma ludzi niezastąpionych” dotyczy również project managerów. Naucz się zlecać zadania ludziom, z którymi współpracujesz i oczekuj raportowania osiągniętych wyników. Nie musisz wszystkim zajmować się samodzielnie. Powierzanie pracownikom ważnych zadań podniesie ich efektywność ponieważ poczują się docenieni i wyróżnieni. Będą nastawieni na lepsze efekty i tym samym lepiej i dokładniej wykonają swoje obowiązki.

Umiejętność analizowania projektów

„Rozliczaj” samego siebie z podejmowanych decyzji i ich skutków. Jeśli coś się nie udało, przeanalizuj przyczynę porażki i przy następnym projekcie zwróć szczególną uwagę na te właśnie elementy. Pracuj nad swoimi niedoskonałościami tak by stały się mocnymi stronami twojego zespołu.

Sprawne zarządzanie ludźmi

Nie trać czasu na nieefektywnych pracowników. Lepiej przeszkolić kogoś, kto jest w czymś średni i podnieść jego kwalifikacje niż zajmować się słabym pracownikiem, który nigdy nie osiągnie średniego poziomu. Nie ma czasu na eksperymenty. Jeśli ktoś nie ma potencjału, przydziel ambitne zadanie komuś, kto ma go w nadmiarze, a mniej efektywnemu pracownikowi zleć pracę odpowiadającą jego kompetencjom. Takie doświadczenia wpłyną pozytywnie na morale w zespole, każdy bowiem lubi być chwalony za dobrze wykonaną pracę, za to nikt nie lubi słuchać o tym co zrobił źle i gdzie popełnił błąd.

Empatia i wyrozumiałość wobec pracowników

Sprawdź, jaki sposób przyswajania wiedzy najlepiej odpowiada Tobie i Twoim współpracownikom. Docieraj do każdego z nich w sposób, który będzie najwygodniejszy. Sprostanie oczekiwaniom wszystkich może wymagać większych nakładów czasu i sił, włożonych na przykład w przygotowanie kompleksowej prezentacji, ale jednorazowy wysiłek zaprocentuje oszczędnością czasu w przyszłości.

Print this pageEmail this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+