Zaznacz stronę

Wakacje już co prawda minęły, ale niektórzy z nas urlop mają dopiero przed sobą. Jak mądrze wykorzystać wolne dni, żeby wrócić do pracy wypoczętym, a nie jeszcze bardziej zmęczonym niż przed urlopem?

Przygotuj się

Najważniejsze jest zaplanowanie pracy przed urlopem w taki sposób, żebyś wyrobił się ze wszystkimi obowiązkami na czas. Skonsultuj się w tej sprawie ze swoim szefem, żeby określił czego od ciebie oczekuje przed wyjazdem. Zaplanuj czas tak, żeby domknąć wszystkie projekty i zostawić je na etapie, którego nie osłabi twój urlop. Nie odkładaj niczego na potem. Rozplanuj swoją pracę w taki sposób, żeby przez ostatnie trzy dni zajmować się tylko sprawami bieżącymi, a nie nadrabianiem zaległości. Nie obarczaj współpracowników swoimi zadaniami – z pewnością mają wystarczająco dużo własnych obowiązków. Poinformuj klientów lub zewnętrznych partnerów o swoim urlopie, żeby nie nękali cię telefonami i ewentualne zadania czy konsultacje poczynili z tobą przed wyjazdem. Przygotuj na urlop także swoje biurko. Wyrzuć wszystkie niepiszące długopisy i niepotrzebne papiery oraz uporządkuj dokumenty w taki sposób, żeby twoi współpracownicy mogli bez problemu odnaleźć te, które będą im potrzebne. Ustaw autorespondera, który poinformuje o Twoim urlopie każdego, kto będzie chciał się z tobą skontaktować i podaj namiar na osobę, która w razie potrzeby odpowie na pytania.

Nie myśl o pracy

Nie musisz rezygnować z używania telefonu ani komputera, ale na urlopie nie sprawdzaj poczty i nie odpowiadaj na służbowe telefony. Jeśli zdarzy ci się odebrać telefon w sprawie związanej z pracą, to bądź asertywny i kategorycznie nie zgadzaj się na wykonywanie jakichkolwiek obowiązków z nią związanych.

Zacznij uprawiać sport

Urlop to idealny moment na podjęcie aktywności, które odkładasz z braku czasu lub sił. Możesz sprawdzić, o jakich porach najlepiej ci się trenuje i zaplanować aktywność na czas, kiedy wrócisz do pracy. Jeśli będziesz trenować regularnie przez cały okres urlopu, później łatwiej będzie ci się zmotywować.

Bądź aktywny

Staraj się nie spać do południa, żeby nie przespać urlopu. Wstawaj trochę wcześniej i czerp radość z każdego dnia przeznaczonego wyłącznie na przyjemności, a nie obowiązki. Rób rzeczy, które cię odprężają, relaksują i przede wszystkim uszczęśliwiają.

Co masz zrobić jutro, zrób dziś

Jeśli planujesz, że podczas urlopu dokładnie wysprzątasz garaż, umyjesz wszystkie okna lub zrobisz remont w mieszkaniu, zrób to na samym początku. Im szybciej skończysz to. co sobie założyłeś, tym szybciej będziesz mieć spokojną głowę i więcej czasu na wypoczynek. Jeśli zostawisz to na koniec urlopu to przez cały czas, będziesz myśleć o tym, że jeszcze masz coś do zrobienia.

Urlop to piękny czas, ale trzeba wiedzieć, jak go dobrze wykorzystać, żeby wrócić do obowiązków wypoczętym. Nie wymaga to dużego nakładu pracy, a efekty mogą być zaskakujące.

Print this pageEmail this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+