Zaznacz stronę

Rozpychanie czasu czy rozciąganie doby to magiczne zdolności, które chciałby posiadać nie tylko każdy pracoholik, ale też każdy, kto ma ogrom pracy na głowie. Jest na to sposób to tzw. multitasking, czyli wielozadaniowość. Nie jest to cecha, którą posiadają komiksowi superbohaterowie. Można się jej nauczyć a my podpowiadamy jak.

Multitasking wymuszają na nas media, nie tylko te społecznościowe, choć prędzej czy później i one wejdą do gry. Oglądając wiadomości w telewizji, dowiesz się, że w internecie znajdziesz kontynuację podjętych tematów, w aplikacji na smartfona będą artykuły zakulisowe a na pasku w dole ekranu lecą wiadomości na gorąco. W międzyczasie na twiterze dziennikarze dzielą się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Bardzo tego dużo i nie zawsze wiemy jak się w tym połapać. Skoro wieczorne oglądanie telewizji zmusza nas do podjęcia tylu zadań jednocześnie to trudno się dziwić, że w pracy też ciągle mamy pełne ręce roboty. Mówi się, że multitasking powoduje niedokładne wykonywanie wszystkich zadań i chociaż więcej się przy tym uczymy, to szybciej to zapominamy. Są też dobre strony: większa elastyczność oraz oszczędność czasu.

Zacznij planować

Aby dobrze radzić sobie z multitaskingiem, najlepszym sposobem jest planowanie zadań. Po przyjściu do pracy, zaplanuj sobie zadania, jakie masz do wykonania, dzięki temu unikniesz chaosu i będziesz wiedział co jest najważniejsze a co może poczekać. Na szczycie listy zanotuj sprawy, które musisz załatwić w pierwszej kolejności. Mniej ważne, mogą znaleźć się na dole listy. Jeśli nie zdołasz wykonać planu w ciągu dnia, przepisz od razu na listę dnia następnego, alby zacząć dzień od tych właśnie zadań.

Notuj

Aby nic ci nie umknęło najlepiej miej pod ręką notes i długopis, wszystkie pomysły natychmiast notuj, żeby żaden genialny plan nie przeszedł ci koło nosa przez zwykłe zapominalstwo.

Nie rozpraszaj się

Na czas wykonywania zadania, odłóż telefon na bok, wyłącz komunikatory i media społecznościowe, najlepiej wyłącz też telewizor i pozbądź się wszystkiego co może cię rozpraszać.

Oceniaj swoją pracę

Pod koniec dnia, zastanów się jakie zadania sprawiały ci trudność a jakie wykonywałaś z łatwością. Staraj się doszukać błędów w gorzej wykonanych zadaniach i je eliminować przy kolejnych tego typu projektach.

Rób do końca

Jeśli zaczynasz jakieś zadanie, to doprowadź je do końca a dopiero potem zabierz się za następne. Staraj się też robić przerwy między zadaniami. Zjedz lunch, wypij kawę czy wyjdź do toalety. W trakcie wykonywania zadania skupiaj się maksymalnie tylko na tym, co w danym momencie jest najważniejsze.

Bądź profesjonalny

Podczas spotkania biznesowego nie odpisuj na maile ani nie odbieraj telefonów. Daj się poznać z profesjonalnej strony i nie pozwól, żeby urządzenia mobilne cię zdominowały. Mail może poczekać 15 minut.

Miej odskocznie

Musisz mieć hobby, dzięki, któremu zapomnisz o pracy. Możesz zacząć uprawiać sport, chodzić na siłownię czy usiąść z książką na kanapie. Pobaw się z dziećmi nie zerkając co chwilę na ekran telefonu. Ustal sobie czas, kiedy jesteś nieuchwytny. Miej czas dla siebie i nie myśl na okrągło o pracy. Załóż sobie, że np. po 18 nie sprawdzasz maili ani nie odbierasz telefonów.

Print this pageEmail this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+