Zaznacz stronę

Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu osób niemały stres. Łatwo jest go opanować, znając kilka zasad i stosując się do nich. Tym razem przedstawiamy najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej, które popełniamy często i nieświadomie. Umiejętność zapanowania nad nimi może przybliżyć Cię do sukcesu na rozmowie.

Lanie wody

Rekruter zadaje ci pytanie o zakres obowiązków na twoim poprzednim stanowisku, a ty zaczynasz snuć opowieść sięgającą korzeniami czasów szkoły podstawowej, żeby tylko wymigać się od odpowiedzi na zadane pytanie. Jeśli nie wiesz, jakiej odpowiedzi udzielić, lepiej to po prostu powiedz zamiast zanudzać rekrutera opowieściami twojego życia, które i tak nie wniosą nic konstruktywnego do tej rozmowy.

Wyrażanie się źle o poprzednim pracodawcy

Ehh, ploteczki, któż ich nie lubi? Ale z ewentualną krytyką poprzedniego pracodawcy poczekaj, aż poznasz zespół i dowiesz się, czy ktoś z twoich kolegów, albo sam szef, nie są w jakiś sposób powiązani z poprzednią firmą. Ponadto jeśli twój ewentualny pracodawca dowie się, że masz skłonności do plotkowania jeszcze przed otrzymaniem posady, może to zaprzepaścić twoje szanse na zdobycie pracy. Rekruter będzie miał pewność, że po Twoim wyjściu z firmy również stanie się obiektem plotek.

Brak dobrego wychowania

Przeklinając oraz wykazując kompletny brak dobrych manier, nie zachęcisz do siebie pracodawcy. Pamiętaj więc o podstawowych zasadach savoir vivre, jeśli chcesz dobrze wypaść w oczach pracodawcy.

Kłamstwo

Jak wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi. Aby zapobiec katastrofie, pamiętaj o tym już na etapie tworzenia CV. Nie trzeba być rekruterem z wieloletnim doświadczeniem, żeby dojść do tego, że wcale się skończyłeś drugiego kierunku studiów albo że nie mówisz biegle w 3 językach. Kłamstwo szybko wyjdzie na jaw także wtedy kiedy napiszesz, że jesteś fanem kuchni indyjskiej a nie będziesz potrafił wymienić nazwy nawet jednego dania. Lepiej nie wpisać nic, niż cieszyć się sławą kłamczucha. Pamiętaj, złe wieści szybko się rozchodzą.

Brak zainteresowania

Jeśli już pofatygowałeś się i przyszedłeś do firmy na rozmowę o pracę, to wykaż minimum zaangażowania i pokaż się rekruterowi z jak najlepszej strony. Słuchaj, odpowiadaj, zadawaj pytania, a jeśli z jakiegoś powodu przestało ci zależeć na tej posadzie to chociaż udawaj, że tak nie jest. Na wszelki wypadek, bo złe wrażenie pozostaje w pamięci na długo.

Dobrze jest pamiętać o rzeczach, które pozwolą ci dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale warto też wiedzieć, jak się zachowywać, żeby nie pozostawić po sobie złego wrażenia w oczach rekrutera. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy wasze drogi znów się przetną.

Print this pageEmail this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+