Zaznacz stronę

Wstajesz rano z łóżka i myślisz o tym, jak straszny będzie dzień w pracy. Ile zadań na ciebie czeka, jak bardzo szef będzie zawracał ci głowę. A gdyby tak wstać z łóżka z dobrym nastawieniem, uśmiechnąć się do swojego odbicia w lustrze i pomyśleć o nowych wyzwaniach, które czekają na ciebie w pracy? Wiemy, że to nie jest łatwe, ale można się tego nauczyć. Sprawdź jak sprawić, żeby optymizm w pracy towarzyszył Ci zawsze.

Wiara w siebie

Pamiętaj, wiara w siebie działa cuda. Nie będzie ci łatwo myśleć pozytywnie o pracy, jeśli nie zaczniesz myśleć dobrze o sobie. Nie porównuj się z innymi. Nie znaczy to, że masz osiąść na laurach i nie dążyć do polepszenia swojej pracy, ale dlaczego masz się wiecznie dołować tym, że twoja koleżanka po polonistyce pracuje w szkole, zarabia niezłe pieniądze i ma dwa miesiące wakacji, a ty po marketingu zarabiasz mniej i nie masz umowy o pracę? Nie możesz porównywać dwóch różnych branż, macie dwie różne ścieżki awansu. Prawdopodobnie twoja kariera będzie się rozwijała nieco wolniej, ale jeśli się postarasz możesz awansować szybciej niż myślisz. Pomyśl o swoich kompetencjach i doświadczeniu, które już zdobyłeś. Jeśli obecna praca nie przynosi ci satysfakcji to ją zmień. Szkoda życia i kompetencji na męczenie się w firmie, która cię nie docenia.

Zmiana nastawienia

Jeśli nastawiasz się od rana na to, że dziś będzie straszny dzień i nic nowego nie wniesie w twoje życie zawodowe, to gwarantujemy ci, że tak właśnie będzie. Jeśli natomiast, wstaniesz z łóżka i uwierzysz w to, że mimo tego, że musisz iść do pracy, dzień będzie dobry, mimochodem zaczniesz szukać pozytywnych rzeczy, które uczynią twój dzień lepszym. Denerwuje cię szef? Pomyśl sobie, że za każdym razem kiedy odzywasz się do niego złośliwym tonem to równie mocno denerwujesz jego jak on ciebie. Postaraj się ugryźć w język raz czy dwa razy a zobaczysz, że jad, który dotąd sączyłeś w jego stronę i który działał też na ciebie, nagle przestaje mieć negatywny wpływ. Unikaj też słów: nie chcę, nie mogę, nie potrafię. Zamień je na: chętnie, spróbuję, postaram się. Świat nie zwróci się przeciwko tobie a wręcz przeciwnie, zacznie ci sprzyjać i nagle odkryjesz ile rzeczy potrafisz zrobić.

Pielęgnowanie dobrego samopoczucia

Pielęgnuj i kolekcjonuj dobre wspomnienia. Za każdym razem, kiedy nie będziesz mógł zebrać w sobie dobrej energii, przypomnij sobie jakieś dobre wspomnienie, pozwól sobie na głośny, szczery, niewymuszony śmiech a zdziwisz się jakie cuda potrafi zdziałać. Staraj się, żeby zwłaszcza przed ważnymi wydarzeniami, spotkaniami biznesowymi nie opuszczało cię dobre samopoczucie.

Perfekcjonizm do kieszeni

Postaraj się przyjmować odmowę z uśmiechem. Krytykę i negatywne komentarze przyjmuj z dystansem. Nie bierz ich za bardzo do siebie, jednak wyciągaj z nich wnioski. Każdy swój sukces staraj się celebrować. Nawet te najmniejsze.

Ciągła motywacja

Szukaj jej wszędzie. Ustal sobie cel, do którego będziesz dążył i przy każdej porażce przypominaj sobie o nim. Pamiętaj, że wytrwałość pomaga osiągnąć cele. Nie kreuj jednak celów długodystansowych. Staraj się skupiać na małych celach, których spełnienie będzie łatwiejsze, a porażki nie będą bardzo dołujące i demotywujące.

Optymizm nie jest łatwą sztuką, można się go jednak nauczyć. Z pewnością dzięki temu osiągniesz sukces w pracy i nie będziesz odczuwać skurczów żołądka na myśl o końcu weekendu.

Print this pageEmail this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+