Zaznacz stronę

Rozmowa kwalifikacyjna to coś, z czym z pewnością każdy będzie miał do czynienia choć raz w życiu. Wielu osobom sama myśl o rozmowie o pracę spędza sen z powiek, ale nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy, że zapamiętasz kilka ważnych zasad a na każdą rozmowę przejdziesz śpiewająco i bez zbędnych stresów.

Dobry research

Nie ma nic gorszego niż kandydat na pracownika, który nie ma pojęcia gdzie i po co przyszedł. Pamiętaj o tym, żeby przed rozmową dokładnie zapoznać się z ofertą i stanowiskiem, które chciałbyś objąć. Nie zapomnij też o przyswojeniu informacji na temat firmy. Przygotuj się dobrze z wiedzy na temat własnych kompetencji. Przypomnij sobie, jakie były twoje zadania na poprzednich stanowiskach, za co byłeś odpowiedzialny. Nie chodzi o to, żeby się przechwalać przed rekruterem, ale szczerze opowiedzieć o tym, na czym się znasz najlepiej.

Schludny i elegancki wygląd

Na rozmowie musisz zaprezentować swoje umiejętności. Nie można powiedzieć, że wygląd zewnętrzny się nie liczy, jednak nie w tak dużym stopniu jak kompetencje. Pamiętaj, że powinieneś wyglądać przede wszystkim schludnie i profesjonalnie. Jeśli na co dzień nosisz poszarpane bluzki z logo ulubionego zespołu to na rozmowę wybierz jednak białą koszulę i ciemne spodnie. Nie musisz stroić się jak na święta, ale czystym i eleganckim strojem okażesz szacunek i pokażesz, że ci zależy na stanowisku.

Punktualność

Nie ważne czy na spotkanie biznesowe czy na imieniny babci, zawsze warto być punktualnie. Jeśli wiesz, że dotarcie do miejsca, w którym umówiłeś się na rozmowę zajmie ci 20 minut to wyjdź z domu tak, żeby mieć 10 – 15 minut zapasu.

Uśmiech

Wchodząc z głową wyprostowaną, pewnym krokiem i z uśmiechem na twarzy z pewnością zrobisz lepsze wrażenie niż przestraszony, skulony człowiek wzrokiem szukający najbliższych drzwi. Opanowanie i pewność siebie działają cuda. Czasami nawet zacierają braki w kompetencjach.

Ciekawość

Mówią, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale nie w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Tam każde pytanie zadane na temat stanowiska pracy czy firmy i twoich ewentualnych obowiązków działa na twoją korzyść. Nie warto pytać o podwyżkę czy służbowy samochód, jeszcze w trakcie rozmowy, ale warto wykazać inicjatywę już podczas pierwszego spotkania.

Poznając praktyczne patenty na zrobienie dobrego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zwiększysz swoje szanse dostania pracy na danym stanowisku. Rekruterzy zapamiętują ciekawe rozmowy z kandydatami i mogą zadzwonić pewnego dnia z propozycją pracy, chociaż za pierwszym razem odrzucili twoje zgłoszenie.

Print this pageEmail this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+