Zaznacz stronę

O rozmowie kwalifikacyjnej marzą wszyscy, którzy starają się o pracę, a kiedy już otrzymają wyczekiwany telefon z zaproszeniem, to spędza im to sen z powiek. Podpowiadamy bez jakich pytań nie obejdzie się żadna rozmowa kwalifikacyjna.

Pierwsza zasada udanej rozmowy kwalifikacyjnej to dobre przygotowanie. Przede wszystkim musisz pamiętać co wpisałeś w CV i najlepiej, żeby nie były to kłamstwo, które jak wiadomo ma krótkie nogi i błyskawicznie wyjdzie na jaw. Kolejne o czym musisz pamiętać to uśmiech na twarzy i brak stresu. Oto kilka przykładów pytań jakie może ci zadać recruiter a których nie należy się bać.

 • Dlaczego chciałbyś u nas pracować?- to pytanie pada na niemal każdej rozmowie o pracę. Nie ma na nie jednej dobrej odpowiedzi, ale na pewno nie powinieneś mówić, że motywują cię przede wszystkim pieniądze lub że do tej pory nie miałeś szczęścia na innych rozmowach.
 • Co wiesz o naszej firmie?- pracodawca chce wiedzieć czy trafiłeś na tę rozmowę przypadkiem i czy przed rozmową dowiedziałeś się nieco o jego firmie, czy też przyszedłeś z marszu i nie wiesz nawet czym one się zajmuje. Poświęć chwilę czasu w domu, żeby przejrzeć stronę internetową firmy.
 • Jak widzisz siebie za 5-10 lat?- nie jest to standardowe pytanie, jednak rekruterzy lubią je zadawać. Jeśli w perspektywie mają zatrudnienie pracownika na dłuższy okres, to jeśli dowiedzą się, że za pięć lat będzie w połowie kilkuletniej podróży dookoła świata, mogą mieć wątpliwości co do przyjęcia go na stanowisko.
 • Dlaczego nie pracujesz już w poprzedniej firmie?- Pracodawca zadaje to pytanie, żeby poznać Twój stosunek do poprzedniego pracodawcy i wyciąga wnioski na temat tego, jak w przyszłości będziesz wypowiadał się o nim, jeśli Cię zatrudni. Zalecamy wstrzemięźliwość w używaniu ostrych słów i rozsiewaniu plotek.
 • Jaki jest twój styl pracy?- pracodawca chce się dowiedzieć, czy wolisz pracować w pojedynkę czy lepiej czujesz się w grupie. Jeśli nie jest to twoje pierwsze stanowisko to możesz przedstawić konkretne przykłady czyli projekty w których brałeś udział i działania, które podejmowałeś.
 • Jakie są twoje oczekiwania finansowe?- Rozeznaj się mniej więcej jakie są stawki na danym stanowisku. Nie zaczynaj od najwyższej stawki ponieważ pracodawca od razu zdecyduje się na tańszego pracownika. Nie możesz też podać zbyt niskiej kwoty, ponieważ ciężko ci będzie ją potem negocjować.
 • Jakie są twoje mocne i słabe strony– nie mów o tym, co ci nie wychodzi, ale o tym jak udało ci się pokonać własne wady i zastąpić zaletami.

Następne pytania, które padną na rozmowie mogą dotyczyć twoich zainteresowań. Pamiętaj, ze jeśli podałeś je w CV, pracodawca może chcieć sprawdzić czy to, co napisałeś jest zgodne z prawdą.

 • Jaką książkę ostatnio przeczytałeś?- na to pytanie wskaż lekturę, która ukarze Cię w dobrym świetle, najlepiej związaną z Twoją branżę. Jeśli jednak nic nie przychodzi Ci do głowy, odpowiedz wymijająco, że ostatnio masz dużo zajęć i nie miałeś czasu na zapoznanie się z nowościami na rynku wydawniczym. Jeśli chcesz skłamać, że właśnie skończyłeś czytać „Teorię klasy próżniaczej” Veblena to lepiej, żebyś znał treść tej książki na wypadek, gdyby rekruter też ją czytał.
 • Która z płyt ulubionego zespołu najbardziej ci się podoba?- jeśli podałeś w zainteresowaniach konkretną nazwę zespoły to rekruter znów chce sprawdzić czy nie skłamałeś w pytaniu.
 • Jakbyś ocenił mnie jako rekrutera?- To pytanie ma zaskakiwać i zbadać twój refleks, pokazać jak działasz w zaskakujących dla ciebie sytuacjach.
 • Masz do nas jakieś pytania?- Dobrze żebyś miał. Może to być pytanie o ilość osób z którymi będziesz pracował lub zakres obowiązków, jaki będzie na tobie spoczywał. Staraj się zadać jakieś pytanie, żeby rekruter wiedział, że jesteś zainteresowany firmą i wykazujesz inicjatywę.

Jeśli dostaniesz telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną to dobrze się do niej przygotuj. Zapoznaj się z wiadomościami o firmie dostępnymi na stronie internetowej i na portalach społecznościowych. Przygotuj też siebie samego i przede wszystkim bądź szczery. Kłamstwo nie popłaca.

Print this pageEmail this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+